Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Zamościu

Przestrzeń i środowisko


Odmienność i specyfika terenu sprawiają , że na stosunkwo niewielkim obszarze znajdują się urozmaicone formy krajobrazowe i przyrodnicze.


Powiat zamojski jest regionem o dużej różnorodności przyrodniczej, krajobrazowej, bogatej historii i tradycjach kulturowych. Powiat, to również skarbnica cennych i unikatowych zabytków. W rejestrze znajdują się 82 obiekty sztuki. Należą do nich: budownictwo sakralne, dwory, pałace, parki, cmentarze, zespoły pałacowo-parkowe oraz liczne kapliczki przydrożne, w tym tzw. „domkowe” – specyficzne dla regionu. Znakomite warunki do wypoczynku w ciszy, spokoju w kontakcie z przyrodą w mikroklimacie lasów sosnowych. Powiat posiada naturalne warunki do rozwoju różnorodnych form turystyki w tym agro- i ekoturystyki. Baza noclegowa powiatu liczy ponad 2660 miejsc. Baza gastronomiczna oparta jest przede wszystkim na stołówkach prywatnych pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Atrakcją są również zalewy w Krasnobrodzie, Zwierzyńcu oraz największy w województwie lubelskim zalew w Nieliszu. Istnieją również dobre warunki do uprawiania sportów zimowych na stokach roztoczańskich w Szczebrzeszynie i Krasnobrodzie z wyciągiem narciarskim na Górze Chełmowej.


Cały teren powiatu zamojskiego urzeka walorami naturalno-krajobrazowymi,
w które wkomponowane są zabytki architektoniczne.


Z najcenniejszych obszarów przyrodniczych utworzono Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu oraz parki krajobrazowe: Krasnobrodzki, Szczebrzeszyński i Skierbieszowski.

Szukaj dokumentów
od do
Dane Przenieś Opcje Tytuł Data utworzenia Znak dokumentu Wprowadzający Wytwarzający Wydział